FREE Colville Primary iPhone & Android App
Useful Links

Useful Links

Colville Primary

Staff and Key Emails

Do you need to email one of us? Click on the link to do so.

Senior Leaders

Office and Maintenance Staff 

Headteacher: Jagdeep Birdi

Deputy Headteacher: Laurie Grandy

Strategic Improvement Leader (SENDCo): Nikki Pieniek-Jones

Strategic Improvement Leader (EYFS): Raine Jarrett

Strategic Improvement Leader (Initial Teacher Training, Students and KS1): Amal El-Barnaoui 

Strategic Improvement Leader (KS2): Jeremy Barton

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Admin Officer: Catherine O’Connor-Brady

Receptionist and Admin Officer:

7.45am - 1.30pm Melissa Richards

12pm - 6.15pm Asia Ghamhi

Site Manager: Chris Shanks

Site Assistant: Derrick Hoare

Gardens: Nadia Feiner

 Colville Primary School currently has 15 classes and they are organised as follows:

Year 6 – Gold P

Micael Pontes - Class Teacher

Phoebe Marquand - Partner Teacher

Toby Morris – Partner Teacher

Jeremy Barton - Targeted Support Teacher

Year 6 – Gold D

Millie Diamond – Class Teacher

Wendy Benfield – Higher Level Partner Teacher

Jeremy Barton - Targeted Support Teacher

Year 5 – Violet P

Manal Pereen - Class Teacher

Sandy Braganca – Partner Teacher

Zaynab Bunsie – Partner Teacher

Year 5 – Violet M

Shayda Memerzadeh - Class Teacher

Nicola Bridges - Partner Teacher

Eliza Cocksworth - Partner Teacher 

Year 4 – Indigo P

Ben Phillips - Class Teacher

Anabel Hernandez Palacios – Partner Teacher

Year 4 – Indigo S

Harry Stanimerakis – Class Teacher

Rachel Jackson - Partner Teacher

Kim Moys  - Partner Teacher

Year 3 – BLUE H

Camilla Hoare - Class Teacher

Megan Terrill - Partner Teacher 

Ismahan Egal - Partner Teacher

Year 3 – BLUE M

Maya McKenzie - Class Teacher

Charlotte Rice - Graduate Teacher

Bonita Anderson - Partner Teacher

Ismahan Egal - Partner Teacher

Year 2 – Green W

Ruby Wharry-Ellis – Class Teacher

Denise Daley - Partner Teacher

Teddy Clio - Partner Teacher

Year 2 – Green BE

Ioanna Bountouva and Amal El-Barnaoui 

Class Teachers

Shelley Tracey - Partner Teacher 

Year 1 – YELLOW P

Hannah Phillips – Class Teacher

Jonathan Lichfield - Graduate Teacher

Holly Norman - Partner Teacher

Merlette D’Souza & Ursula Parvex - Targeted Support Teachers

Year 1 – YELLOW L

Ellen Lydon Class Teacher

Najat Charkaoui - Partner Teacher

Pauline Daley - Partner Teacher

Merlette D’Souza & Ursula Parvex - Targeted Support Teachers

Reception – ORANGE P

Monika Pryszczepienko – Class Teacher

Margaret Lewington - Partner Teacher

Anita Everett - Partner Teacher

Reception – ORANGE G

Celia Garth Rodriguez – Class Teacher

Angela Alves – Early Years Educator 

Julia Olayemie-Coker – Early Years Educator 

Nursery – Red

Libby Perrone - Class Teacher

Marco Pisano - Class Teacher

Ausrine Patsiliva – Early Years Educator

Marta Gutierrez Dominguez - Early Years Educator

Celena Malcolm – Early Years Educator

Janice Dyson – Early Years Educator

Ashyha Broomes - Early Years Educator

Nikoletta Bodrogi – Early Years Educator (maternity leave) 

Non-Class Based Teachers and Specialist Teaching Staff

SENDCo: Nikki Pieniek-Jones

Family Welfare Leader: Amy Herbert

Art Teacher: Amma Gyimah

Computing Teacher: Tom Bolton

French Teacher: Edward Hardy

Music Teacher: Emma Stiman

Violin Teacher: Greg Emfietzis

Piano Teachers: Ita Murphy, Gidon Fineman & Mary Louise Flood

Trumpet Teacher: Dominic Hammett

PE Teacher: Allan Finnett

Counsellor: Tae Catford

Speech and Language Therapist: Annabelle Grove

Art Therapist: Hollie Caldecourt

ICT Technician: Omar Weston

Midday Meal Supervisor: Suzanne Lewis

Librarian: Janet Michelin

Gardener: Nadia Feiner

 

Before school care:

Breakfast Club Assistants: Dean McCarthy, Suzanne Lewis, Margaret Lewington & Polly Daley

 

After School Care:

Playworkers: Dean McCarthy, Robert Manuel, Chanel Wint, Ashyha Broomes and Margaret Lewington